Muzeum lehkého opevnění

01.01.2018

Expozice lehkého opevnění je umístěna v jednom z objektů LO vz.37, pod rozhlednou Štěpánka nedaleko Kořenova.V objektu je umístěna výstava o historii opevnění na pomezí Jizerských hor a Krkonoš.
Objekt je částečně upraven do podoby z měsíce září roku 1938 a po dobu prohlídek je vybaven vojenským materiálem.
Takzvané řopíky jsou malé betonové pevnůstky - bunkry, nazvané podle zkratky Ředitelství opevňovacích prací. Bunkry byly stavěny ze tří druhů štěrku, speciálního vápna a cementu.
Z plánovaných 15 436 objektů lehkého opevnění se podařilo stavebně dokončit necelých 10 000, přičemž na území obce Kořenov se jich nachází 50.
Z celkových 50 postavených objektů lehké obrany jich je rovných 50 % postaveno v obydlené části obce. Pod rozhlednou Štěpánka se nachází nejvzácnější objekt Jizerských hor - kulometné hnízdo typu "C", který má původní střechu z vlnitého plechu. Sloužil k pokrytí hluchých míst.
Pod Štěpánkou se také nachází tzv. "Hřbitov prasečích ocásků", čítající sedm kusů této obrany pěchoty. Prasečí ocásky jsou železné tyče, které svým tvarem připomínají právě prasečí ocásky a jsou zakončeny betonovou krychlí. Měly být stavěny ve dvojřadu a měly být propleteny ostnatým drátem, aby zamezily průchodu nepřítele ke stavbám lehkých opevnění.