Zlaté návrší

01.01.2018

Zlaté návrší (1411 m n. m.) je jedním z nejhezčích míst Krkonoš. Jeho hřbet leží mezi Medvědínem a masivem Kotle (1435 m n. m.). Spolu s ním a Lysou horou (1343 m n. m.) tvoří nejvýraznější horskou trojici Krkonoš.

Zlaté návrší je porostlé kosodřevinou, smilkovými trávníky a jeho strmé severovýchodní svahy nad Labským Dolem pokrývají kamenná moře. Směrem na jihovýchod pokračuje hřeben Krkonoš přes Medvědín směrem ke Špindlerovu Mlýnu. Vrchol Zlatého návrší leží v I. zóně KRNAPu, a protože k němu nevede žádná cesta, není přístupný, pouze pod ním prochází zpevněná cesta končící točnou, po které jezdí autobus z Horních Míseček. Přibližně 400 m od vrcholu v sedle s Vrbatovým návrším stojí Vrbatova bouda.

Výhledy však stojí za to. Pěkný pohled na Zlaté návrší se nabízí z Vrbatova návrší od mohyly Bohumila Hanče a Václava Vrbaty. Kamenná mohyla připomíná tragický osud obou lyžařů a kamarádů. Ti zahynuli 24. března roku 1913 během lyžařského závodu na 50 km okolím Zlatého návrší ve sněhové bouři, kterou přinesla náhlá, prudká změna počasí. Další vyhlídka se otevírá z Medvědína a od Pančavského vodopádu.

Občerstvení: Na Vrbatově boudě.

Provozní doba: Za výhledy se můžete vydat po celý rok, s ohledem na počasí.

Parkování: Parkoviště ve Špindlerově Mlýně, na Horních Mísečkách, příp. v Rokytnici.

Více info na www.krnap.cz