Četnická stanice - museum

Většina jeho vrstevníků tráví léto u vody nebo si jinak užívá slunce a prázdniny. Vladimír Petříček (16) místo toho každý víkend otevírá své vlastní Četnické muzeum a provádí v něm turisty.

V expozici má více než stovku historických předmětů od drobností, jako jsou knoflíky, nábojnice nebo pouta, až po prvorepublikovou motorku či uniformy. Se sbíráním začal v sedmi letech. "Ze začátku byli rodiče překvapení, teď už si zvykli a podporují mě," říká o své vášni s úsměvem Vladimír.

Kvalita, krása

Na době před sto lety obdivuje kvalitu, vzhled a propracovanost tehdejších věcí. "Přijde mi, že v té době bylo všechno lepší, oblečení, auta, stroje. Žít bych v ní ale nechtěl, vzpomínat na ni mi přijde pěkný," říká mladý sběratel, který dobové šaty rád nosí. Dokonce tak občas vyrazí do školy.

První uniforma

"Jednou z prvních věcí, kterou jsem měl, je hasičská uniforma z roku 1937," popisuje. A věci začaly přibývat. Poklady nejprve skladoval doma, pak mu rodiče na zahradě postavili dřevěnou boudu, která připomínala muzeum. I ta mu začala být malá, a tak ho napadlo obrátit se na městský úřad. Jablonec totiž vlastní muzeum neměl. Nejprve neuspěl, pak se ale uvolnily dvě místnosti přímo v budově radnice. "Místní zajímá expozice o okolí. Turisty spíš zbraně nebo motorka," popisuje.

➤ Do převratu

Četníci působili na území Československa od roku 1918. Na jaře 1945 se stali velmi významnou složkou květnového povstání. Po osvobození se četnictvo transformovalo do Sboru národní bezpečnosti, ve kterém ale měla stále větší vliv Komunistická strana Československa, až ho v roce 1948 zcela ovládla.

Černá kronika města

K četnické práci patřilo dohlížení na každodenní pořádek. Ani v tak malém městě, jako je Jablonec nad Jizerou, nechybí nevyřešené případy, které otřásly městem. "Došlo tady k vraždě kočího, kterého do města přivezl jeho kůň. Ta vražda se nikdy nevyšetřila. Kdo to udělal, se tak dodneška neví," říká k místní historii Vladimír a přidává i trochu úsměvný příběh. "Jeden četník zjistil, že dva místní fotbalisté nejsou způsobilí hrát fotbalové utkání, a tak je na hřiště nepustil. Jablonec prohrál a nepostoupil do vyšší soutěže. Toho četníka tady nikdo neměl rád," vypráví. S mladým sběratelem rádi vzpomínají místní obyvatelé a návštěvníci. Někteří četnické doby stále pamatují.

Víte, že...

...se mladý sběratel ve volném čase rád podívá na Četnické humoresky či Četníky z Luhačovic, což nikoho nepřekvapí?

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu