Muzeum lehkého opevnění

V objektu naleznete vybavení objektu z doby obrany železné opony, zbraně a jiné zajímavosti, v druhé místnosti pak se nalézají věci, ze září roku 1938, z doby kdy naši otcové a dědové chtěli bránit republiku, zbraně, vybavení vojáků, dozvíte se něco z historie výstavby úseku CH2-Polubný, co zde bylo postaveno anebo co zde mělo být postaveno. A dostanete zde ke koupi i tur. vizitku s razítkem.

Objekt je vybaven jen v době provozu muzea!

Ve venkovní exposici můžete spatřit původní plechovou násypku sloužící k betonování objektu. Po okolí muzea, můžete nalézt hřbitov prasečích ocásků - protipěchotních překážek a polní opevnění úseku CH1-Čertův vrch, objekt C2, s původní plechovou střechou. Tyto věci jsou vyznačené jen v letním provozu muzea.

Po zkušenostech z první světové války, byly u nás používány s drobnými obměnami železné kolíky, tvořené betonovou patkou, o rozměrech 20x 20 x 40 cm, do niž byla zapuštěna ocelová tyč o průměru 20 mm. Ta měla podle potřeby dvě nebo tři oka, sloužící k uchycení ostnatého drátu a vyráběla se ve velikostech 134 a 15 cm. Současně s překážkovými kolíky, byl používán i kotevní, vysoký 62 cm, zapuštěný v betonovém kvádříku 20 x 20 cm. Kolíky s jedním až třemi oky, byly zpevněny osnovou z vázacího drátu a teprve poté propleteny ostnatým drátem. Železné překážkové kolíky byly lidově nazývané "prasečí ocásky". Po obsazení pohraničních oblastí německou armádou, došlo k likvidaci protipěchotních překážek kolem blízkých objektů leh. opevnění a odvezení. Beton byl rozbíjen, ponechán na místě, železo odvezené pro použití německého průmyslu.

Objekty, vz.37, řopíci, nebo novějšího typu, kterých je na úseku postaveno 50, ve dvouch sledech, první sled 26 objektů, druhý sled 24. Objekty měly zabránit průniku nepřítele ze směru Harrachov-Mejto. Objekty postavila civilní firma ing. Vosátky z Velkých Hamrů, od června roku 1938 do poloviny roku 1938. Objekt 248 byl vybetonován 6.09.1937.

Více info na www.bunkrynapozezi.cz.

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu